Code Quest 2018 Winners

2018 Code Quest Problem Packet

2018 Code Quest Australia Problem Packet

Code Quest was held at twenty Lockheed Martin sites around the world. The winning teams are:

Aguadilla, PR

Novice
1st Place – TASIS in Dorado, “TASIS1” – 100 points
2nd Place –CROEM, “CROEM CS Team 1” – 25 points
3rd Place – CROEM, “CROEM CS Team 2” – 10 points

Dallas, TX

Advanced
1st Place – Cypress Woods High School, “Samuri Cowboys” – 500 points
2nd Place – Plano West High School, “Plano West Advanced Team” – 500 points
3rd Place – Cypress Woods High School, “212 Jedi Nights” – 370 points

Novice
1st Place – Plano West Senior High School, “Plano West Novice” – 370 points
2nd Place – Jasper High School, “Jasper High School Computer Science Club” – 300 points
3rd Place – Dubiski Career High School, “Dubiski” – 230 points

Denver, CO

Advanced
1st Place –Fairview High School, “Code Knights” – 300 points
2nd Place –Colorado Academy, “The Bean Beans” – 175 points
3rd Place – Warren Tech, “Warren Tech AM” – 170 points

Novice
1st Place – Lyons Middle Senior High School, “Still in Beta” – 140 points
2nd Place – Rocky Mountain High School, “LobosCode” – 115 points
3rd Place – Valor Christian High School, “Valor High School Coders JV” – 105 points

Fort Worth, TX

Advanced
1st Place – Richardson High School, “Waco Has Hope” – 500 points
2nd Place – St. Dominic Catholic High School, “Trick or Treap” – 500 points
3rd Place – Lovejoy High School, “Lovejoy” – 380 points

Novice
1st Place – Lovejoy High School, “Lovejoy Novice” – 265 points
2nd Place – Seven Lakes High School, “Spartans Orange” – 200 points
3rd Place – Plano Senior High School, “PSHS Team 2” – 195 points

Greenville, SC

Advanced
1st Place – J.L. Mann High School, “2b || !2b  /* That is the question */” – 140 points
2nd Place – Anderson Dist. 1 & 2 Career and Tech Center, “ACTC Coders” – 80 points
3rd Place – Anderson Dist. 1 & 2 Career and Tech Center, “Gabe and the Coders “” – 50 points

Novice
1st Place – Southside High School, “SHS Steam Team” – 95 points
2nd Place – J.L. Mann High School, “Keyboard Warriors” – 75 points
3rd Place – J. Harley Bonds Career Center, “Bonds Bois” – 45 points

Huntsville, AL

Advanced
1st Place – Bob Jones High School, “Bob Jones Patriots 2” – 175 points 2nd Place – Bob Jones High School, “Bob Jones Patriots 1” – 175 points 3rd Place – Houston High School, “HHS Team 3” – 105 points

Novice
1st Place – Sparkman High School, “Paranormal Hacktivity” – 65 points 2nd Place – Sparkman High School, “Senators” – 65 points
3rd Place – Houston High School, “HHS Team 3” – 15 points

King of Prussia, PA

Advanced
1st Place – North Penn High School, “Tech Knights” – 250 points
2nd Place – Owen J Roberts High School, “Coding Crew !” – 235 points
3rd Place – Spring-Ford High School, “S-F Flynnions” – 215 points

Novice
1st Place – Owen J Roberts High School, “Coding Crew 2” – 120 points
2nd Place – Emmaus High School, “Binary Bees” – 80 points
3rd Place – Springfield Twp High School, “We Dream in Code” – 10 points

Marietta, GA

Advanced
1st Place – Lakeview High School, “Lakeview Lions” – 210 points
2nd Place – Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology, “GSMST Code Dragons A” – 190 points
3rd Place – Lassiter High School, “Lassiter Trojan Horses” – 145 points

Novice
1st Place – Holy Innocents High School “Holy Innocents Golden Bear” – 175 points
2nd Place – Mcintosh High School, “Mcintosh Chief 1” – 155 points
3rd Place – Northview High School, “Northview 1” – 120 points

Moorestown, NJ

Advanced
1st Place – Montclair Kimberley Academy “STEMMERS” – 245 points
2nd Place – Freehold High School, “FHS_1” – 195 points
3rd Place – Moorestown High School, “Quakers 1” – 160 points

Novice
1st Place – Collingswood High School, “Team Colls” – 140 points
2nd Place – Roslyn High School, “Roslyn Blue” – 110 points
3rd Place – Roslyn High School, “Roslyn White” – 100 points

Orlando, FL

Advanced
1st Place – Timber Creek High School, “Purple Wolves” – 430 points
2nd Place – Bishop Moore Catholic High School, “Hornets-1” – 380 points
3rd Place – Doral Academy Preparatory School, “CODE PLAY” – 370 points

Novice
1st Place – Timber Creek High School, “Silver Wolves” – 180 points
2nd Place – Apopka High School, “AHS Robotics” 160 points
3rd Place – Crooms Academy of Information Technology, “Crooms 2” – 125 points

Owego, NY

Advanced
1st Place – Webster Schroeder High School, “Team.MAX_VALUE” – 270 points
2nd Place – Jamesville-Dewitt High School, “Omega Rams” – 245 points
3rd Place – Webster Schroeder High School, “CODE RULEZZZZZZ” – 145 points

Novice
1st Place – Vestal High School, “Lamda” – 55 points
2nd Place – Webster Thomas High School, “Titans” – 45 points
3rd Place – Allendale Columbia High School, “AC Aces” – 35 points

Palmdale, CA

Advanced
1st Place – Grover Cleveland Charter High School “STEM Competition Club” – 220 points 2nd Place – Troy High School, “Troy High Ground” – 190 points
3rd Place – Harvard-Westlake School, “Wolverines” – 160 points

Novice
1st Place – Mira Costa High School, “Nibble and Bits” – 210 points
2nd Place – Troy High School, “Warrior Novice” – 145 points
3rd Place – Redondo Union High School, “Sea Hawks Novice” – 65 points

Stratford, CT

Advanced
1st Place – CREC Academy of Aerospace and Engineering, “Academy of Aerospace and Engineering – Team A” – 320 points
2nd Place – Staples High School, “The Staplers” – 210 points
3rd Place – Westhill High School, “Westhill Team1”
3rd Place – Brunswick School, “Brunswick Bruins” (awarded after the event)

Novice
1st Place – Westminster High School “The Coding Cavaliers” – 135 points
2nd Place –Westhill High School, “Westhill High School Novice Team” – 55 points
3rd Place – Trumbull High School, “Eagles Two” – 35 points

Suffolk, VA

Advanced
1st Place – Ocean Lakes High School, “AbilityOutOfBoundsException” – 250 points
2nd Place – North Cross School, “Raiders 1” – 170 points
3rd Place – First Colony High School, “FCHS Patriots 1” – 150 points

Novice
1st Place – Nansemond Suffolk Academy, “Bernie’s Crew” – 140 points
2nd Place – Grassfield High School, “The A Team” – 95 points
3rd Place – Governor’s School for Science and Technology, “GSST Juniors” – 80 points

Sunnyvale, CA

Advanced
1st Place – Cupertino High School, “Ninja Doggy” – 470 points
2nd Place – Monta Vista High School, “Matador Platinum” – 410 points
3rd Place – Carlmont High School, “Revolutionary Dictature” – 370 points

Novice
1st Place – Albany High School, “Junioritis” – 270 points
2nd Place – Piedmont High School, “Team Alex Has Cookies” – 230 points
3rd Place – Granada High School, “a-ha” – 155 points

Washington D.C. Metro

Advanced
1st Place – Richard Montgomery High School, “Computer Team Advanced 1” – 440 points
2nd Place – Place – Montgomery Blair High School, “C311UL0535” – 285 points
3rd Place – Montgomery Blair High School, “44Oo5LmH5Y2C44SS44K95LmH5LmH44SS5LmH5bC6” – 180 points

Novice
1st Place – Thomas S. Wootton High School, “Wooton High School Novice” – 165 points 
2nd Place – Thomas S. Wootton High School, “Zeta” – 130 points  
3rd Place – Richard Montgomery High School, “Computer Team Novice 2” – 130 points

Whiteley, U.K.

Novice
1st Place – Churchers College, “Churchers; DROP TABLE competitors” – 175 points 2nd Place – Brookfield 2nd Place – Community School, “Cody McCode Face” – 155 points 
3rd Place – The Petersfield School, “['Hip','Hip]” – 130 points

Ampthill, U.K.

Novice
1st Place – Harlington Upper School, “Harlington 6th Form” – 40 points
2nd Place – Harlington Upper School, “Harlington 2” – 40 points 
3rd Place – Harlington Upper School, “Harlington 1” – 30 points

Canberra, AU

Novice
1st Place – Hailbury, “Hailbury” – 180 points
2nd Place – St. Philip’s Christian College (Newcastle Campus), “Summus” – 80 points 
3rd Place – Canberra College, “Team Trout” – 50 points

Mielec, Poland

Novice
1st Place – Zespót Szkót Technicznych w Mielcu, “Zawodówka” – 45 points 
2nd Place – II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu, “Koperniki” – 45 points 
3rd Place – Zespót Szkót Technicznych w Mielcu, “Codek” – 30 points


Code Quest Events

April 27, 2019

Aguadilla, PR
Ampthill, UK
Annapolis Junction, MD (new site)
Arlington, VA (new site)
Canberra, Australia
Bethesda, MD
Colorado Springs, CO (new site)
Dallas (Grand Prairie), TX
Dartmouth, Nova Scotia, CA (new site)
Denver, CO
Fort Worth, TX
Greenville, SC
Houston (Clear Lake), TX (new site)
Huntsville, AL
King of Prussia, PA
Marietta, GA
Mielec, PL
Moorestown, NJ
Orlando, FL
Owego, NY
Palmdale, CA
Stratford, CT
Sunnyvale, CA
Suntec City, Singapore (new site)
Whiteley, UK

Contact Code Quest:
For additional information,
please email Code Quest at
code-quest.gr-aero@lmco.com